TO OSOBNY DZIAŁ WEGANSHOW CZYLI TAKIE ABC KUCHNI WEGAŃSKIEJ ORAZ CO ZROBIĆ ABY NIE PRZYPALIĆ WODY NA HERBATĘ

Ocet jabłkowy

 

Ocet jabłkowy, podobnie jak inne znane rodzaje octów (winny, ryżowy czy balsamiczny), znajduje coraz to częstsze i dość szerokie zastosowanie szczególnie w kuchni. Stanowi on bowiem smakowity dodatek dla różnego rodzaju przeróżnych potraw, a w szczególności do sałatek. Spożywany w odpowiednich ilościach (15-30 ml dziennie) oraz zawsze rozcieńczony w wodzie lub dodany do posiłku jest całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia. Wykazuje przy tym korzystne właściwości zdrowotne w porównaniu do innych dostępnych octów. 

 

UWAGA: lepiej  nie ryzykuj picia samego octu ze względu na możliwość podrażnienia śluzówki lub całego układu pokarmowego, zawsze go rozcieńczaj z wodą lub dodawaj jako dodatek 1-2 łyżki do posiłku

Jako, że posiada on niezaprzeczalne zdrowotne działanie, znane od lat (nasze babcie czy prababcie już dawno temu go używały) to w ostatnim czasie ocet jabłkowy stał się niemal istnym hitem oraz zyskał ogromną popularność na forach i grupach internetowych. Nie bez powodu mówi się coraz częściej o jego dobroczynnym wszechstronnym działaniu na nasze zdrowie. Powiedziałbym, że pełni on bowiem rolę naturalnego dodatku dla naszego zdrowia, a także i urody.

Zawiera on bowiem w sobie całe bogactwo witamin z grup: A, B, E i K, minerałów takich jak: potas, sód, miedź, siarkę, magnez, wapń, chlor, selen, krzem czy fluor a także naturalnych antyoksydantów, polifenoli oraz składników odżywczych, które są wręcz niezbędne dla prawidłowego, zdrowego funkcjonowania całego naszego organizmu.

 

WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE 

To, że ocet jabłkowy jest cacy, a pomimo kwaśnego i z lekką nutką owocową smaku jak pisałem już wyżej wiedziały nasze babcie oraz prababcie. 

Do jego zdrowotnych właściwości z pewnością możemy zaliczyć:

  • wspomaga odchudzania
  • reguluje i wspomaga procesy trawienne
  • skutecznie zapobiega zaparciom
  • obniża poziom cholesterolu
  • reguluje poziom glukozy we krwi
  • skutecznie pomaga w walce z nadciśnieniem
  • posiada właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i antyseptyczne
  • jest jednym z najlepszych naturalnych sposobów na pozbycie się refluksy czy zgagi
  • posiada właściwości zwalczające łupież oraz trądzik na skórze
  • pomimo swojej kwasowości skutecznie odkwasza organizm, przywracając równowagę kwasowo zasadową

Oto tylko niektóre z objawów zakwaszenia organizmu:

  • brak energii do działania
  • stałe uczucie zmęczenia
  • nadwrażliwe dziąsła i zęby
  • sucha skóra
  • bóle głowy
To tylko niektóre z produktów powodujących zakwaszanie organizmu:
  • fast foody
  • chipsy
  • słodycze
  • kupne słodzone soki
  • sól w dużych ilościach
  • kawa zwłaszcza z dużą ilością cukru oraz słodzonego mleczka
  • sztuczne słodziki

 

JAK STOSOWAĆ OCET JABŁKOWY?

 

UWAGA: ogólna zasada brzmi, iż nie powinno się spożywać więcej niż 2-3 łyżki octu jabłkowego dziennie.

Ogólnie przyjmij zasadę, że zaleca się picie 1-2 łyżek octu wymieszaną na szklankę wody, 1x dziennie najlepiej rano, na czczo przed posiłkami. Warto jest również troszeczkę sobie poeksperymentować tzn. z dodatkami smakowymi np. cytryna, miód, cynamon, kawałkiem startego imbiru lub szczyptą chili bądź pieprzu, możesz dodać go również do herbaty bądź soku, jednak to wedle gustu i smaku.

Ocet jabłkowy sprawdzi się również jak to wspomniałem wyżej doskonale w kuchni jako dodatek dla przeróżnych dań lub przystawek. Można go na przykład zastosować jako bazę do dressingów, dipów z dodatkiem orzechów lub innych nasion czy sosów sałatkowych.

Jeśli jesteś chory lub przeziębiony, a odczuwasz silny ból co godzinę płucz powoli gardło miksturą wody i octu 1 łyżka octu na ½ szklanki przegotowanej, letniej wody. Gdy ból zacznie ustępować, powtarzaj płukanie co 3-4 godziny. Tak przyrządzonej mikstury nie połykaj tylko wypluj po płukaniu. Również w przypadku jak jesteś zdrowy możesz zapobiegawczo stosować powyższe płukanie, płucz gardło 1-2x w tygodniu. Pomoże tobie  to skutecznie pozbyć się wszelkich nagromadzonych w trakcie jedzenia toksyn.

 

UWAGA: stosując ocet jabłkowy na odchudzanie, należy zażywać nie więcej niż 2 łyżki dziennie.

Oprócz płukania gardła, można również zastosować okłady octowe w proporcjach 1:1. Cienką ściereczkę czy inną tkaninę bądź gazę zamocz w occie. Połóż ją na szyi, następnie całość owiń folią spożywczą i ciepłym, suchym ręcznikiem. Pod wpływem ciepła ocet jabłkowy lepiej się wchłania przez skórę. Jeśli natomiast dopadło cię przeziębienie, grypą, zapaleniem oskrzeli czy być może zmagasz się z astmą taki okład możesz również zastosować na klatkę piersiową, przynosi on ulgę, ułatwia oddychanie.

 

WARTO JESZCZE WIEDZIEĆ 

Aby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki octu 30ml, ponieważ spożywany w nadmiernych ilościach przez długi okres czasu może doprowadzić do spadku poziomu potasu we krwi, a nawet osteoporozy. Jeśli natomiast cierpisz na jakiekolwiek schorzenia związane z układem pokarmowym, a przede wszystkim ze wrzodami na żołądku, dwunastnicy bądź schorzeniami wątroby, lepiej skonsultuj się z lekarzem czy dietetykiem i upewnij się, że możesz bezpiecznie pić ocet jabłkowy. W przeciwnym wypadku nawet nie próbuj na własną rękę, ponieważ możesz wyrządzić sobie krzywdę.

Jeśli chodzi o mycie przetłuszczających się bądź chcesz pozbyć się łupieżu z włosów pamiętaj, że nie chodzi tu o używanie stężonego octu jabłkowego prosto z butelki. Należy go zatem rozcieńczyć z wodą, a najczęściej stosowane proporcje to 1-2 łyżki octu jabłkowego na pół litra wody. Lepiej zacząć od 1 łyżki octu aby sprawdzić czy nie wystąpią jakieś alergeny lub inne stany zapalne na skórze. Jak należy przeprowadzić płukanie włosów octem jabłkowym?

  • wlej do dzbanka około pół litra wody
  • dodaj 1łyżkę octu jabłkowego i wymieszaj całość
  • możesz dodać kilka kropel dobrego olejku lawendowego - doda on włosom lepszego połysku
  • tak przygotowaną mieszanką po prostu umyj włosy, jednak przy ich myciu uważając aby nie dostał się do oczu
  • starannie rozprowadź mieszankę po całej długości włosów wmasowując również w skórę głowy, zapewni to stymulację do wzrostu nowych włosów
  • po jakiejś minucie spłucz wszystko czystą wodą
  • Gotowe !

Ważne aby przy każdym stosowaniu octu jabłkowego w razie wystąpienia jakichkolwiek negatywnych czy niepokojących objawów, jak np. refluks żołądka, reakcja alergiczna bądź nudności, przerwij spożywanie octu jabłkowego i koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. Oczywiście bez paniki, możesz nie mieć takich objawów, jednak obserwuj reakcje swojego organizmu on najlepiej tobie podpowie. 

Najlepiej ocet jabłkowy zrobić sobie samemu w domu. Jednak jeśli już chcesz kupić w sklepie gotowca to warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Mianowicie na to, że ocet jabłkowy kupny, a dobrej jakości jest niepasteryzowany, niefiltrowany (często na dnie widać osady), składający się w 100% z naturalnych owoców bez dodatków i wszelkich wspomagaczy (tutaj warto czytać etykiety). Bardzo dobrze jeśli ocet jest lekko mętnawy, a nie czysty i przeźroczysty. Oznacza to, że został on poddany długiej, naturalnej fermentacji, osady oraz mętnawe zabarwienie to po prostu żywe kultury bakterii. Pasteryzacja, a co za tym idzie brak osadu i przeźroczysta barwa podpowiada nam, że zostały zabite wszystkie zawarte w occie korzystne mikroorganizmy, pozostawiając przede wszystkim kwas octowy.

Przepis na domowy ocet jabłkowy zamieściłem na blogu w WeganShow. Jeśli będziecie mieli ochotę żeby samemu zrobić sobie domowym prostym sposobem ocet jabłkowy to przepis znajdziecie TUTAJ

 

 

 


 

 

Brak komentarzy